E befasueshme qfar nuk dinim për domaten

Domatja 🍅

Domatet mund të bëjnë mrekullira në lëkurën dhe flokët tuaj kur përfshihen në rutinen tuaj të bukurisë.

 1. Trajtojnë aknet
  Domatet përmbajnë acid salicilik, i cili është efektiv në trajtimin e akneve. Acidi salicik ndihmon në përtharjen e tyre.
  Përgatitja:
  -Shtypni një domate të pjekur
  -Përhapeni në zonat akneike
  -Lëreni në lëkurë për 20-30 min.
  -Shpëlajeni me ujë të vakët.
  Natyra astringjente e domates ndihmon në absorbimin e vajit të tepërt nga lëkura, e cila ndihmon në përtharjen e akneve. Si një vlerë të shtuar, domatet kanë veti të zbardhjes së lëkurës në mënyrë natyrale, me anë të së cilës redukton shenjat e akneve.

Reklamë

Filtera te cilet ndihmoin lenjen e duhanit brenda 7-14 dite e vetmja metod e garantuar
Kontakto ose porosit ne whatsaap
 1. Trajton djegien e lëkurës nga dielli
  Domatet janë shumë efektive në trajtimin e djegies së lëkurës nga dielli. Sasitë e larta të licopene-s në domate jo vetëm që mbrojnë lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme, por qetëson lëkurën dhe neutralizon sipërfaqen e saj. Një studim i vitit 2001 i publikuar në “Journal of Nutrition” raporton që pasta e domates ndhmon kundrejt eritemës së ndikuar nga rrezet ultravjollcë. Vendosni 2 domate të mëdha dhe ½ e kupës me kos në një blender dhe përziejeni derisa të formohet një pastë e butë. Aplikoni pastën në zonën ku keni djegie. Prisni 10-15 minuta, më pas lajeni me ujë të ftohtë. Përsëriteni 1 herë në ditë.
 2. Pastron njollat
  Njollat mund të ndodhin kudo në lëkurë në formën e ngjyrës jo-të njëtrajtshme ose njollave të errëta. Tashmë mund t’i pastroni duke përdorur domaten. Domatet janë jashtëzakonisht efektive në trajtimin e njollave të shkaktuara nga poret.
  -Përzieni 2 lugë caji pulpë domateje me një 1 lugë caji tërshërë ose jogurt.
  -Me butësi aplikojeni në zonën e prekur dhe lëreni për 20 minuta.
  -Shpëlajeni me ujë të ftohtë.
 3. Trajton flokët e yndyrshëm
  Natyra acidike e domateve ndihmon në balancimin e niveleve të pheashit në skalp, gjë që është e rëndësishme për kontrollimin e sekretimit të vajit të tepërt.
  Pasi të lani flokët, aplikoni lëng domateje të freskët në skalpin tuaj.
  -Lëreni aty për 10 minuta.
  -Lani flokët me ujë të ftohtë.
  -Bëjeni 1-2 herë në javë.
  -Kjo është gjithashtu efektive në kontrollin e zbokthit.
 4. Suporton shëndetin e flokëve
  Domatet mund të ndihmojnë që flokët tuaja të duken shumë më mirë. Vitaminat në të ndihmojnë në forcimin e flokëve dhe ndihmojnë në rritjen e tyre. Ato ndihmojnë në balancimin e nivelit të pheashit në flokët tuaja. Gjithashtu i japin një shkëlqim natyral të flokëve.
  -Përzieni dy domate, 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe 2 lugë caji xhel aloe vera në një pastë të butë. Aplikoni këtë pastë në skalp. Vendosni një kapele dushi për 30 minuta, më pas lajini flokët tuaja si zakonisht. Përdoreni këtë maskë njëherë në javë.

Leave a Reply