10 artikuj që duhet për t’u pastruar çdo ditë

1.Kreu i dushit

Rrjedha e vazhdueshme e ujit në kokën tuaj të dushit nuk do të thotë se është vetë-pastruar. Bakteret mund të rriten në të dhe nëse rrin gjatë dhe afër dushit, raportohet të jetë një nga shkaqet kryesore të infeksioneve të mushkërive.

REKLAMË

Shirupa 100% BIO për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme
Keni probleme me shëndetin?
Mos hezitoni na kontaktoni ne mesazh ose në Whatsapp +37744714077
Shirupa për ( Dobësim, Anemi(pa gjaksi), Veshke, Bark….)

2.Unazat

Nëse vishni një unazë çdo ditë ose nëse keni një unazë martese dhe kurrë nuk e hiqni atë, është më mirë ta pastroni atë në rutinën tuaj të përditshme. Studimet kanë zbuluar se duart e njerëzve që veshin unaza kanë më shumë baktere sesa ato që jo.

3.Timoni

Timoni i makinave janë një burim i madh i baktereve të dëmshme dhe ndërsa nuk keni nevojë të pastroni makinën tuaj çdo ditë, është më mirë të paktën të pastroni timonin tuaj para se ta prekni.

4. Dorezat e dyerve

Nëse ka një objekt që prekim çdo ditë me duart tona të ndyra nga rruga, janë dorezat tona të dyerve. Ata mund të mbajnë me qindra mikroorganizma që mund të ndikojnë në shëndetin tonë.

5. Tastiera

Është e zakonshme për ne që të përdorim kompjuterin tonë çdo ditë dhe tastiera, thjesht sepse preket kaq shpesh, është burimi i disa llojeve të baktereve. Lajmi i mirë është se një pastrim i thjeshtë me fshinat e lagështa antibakterial mund të çojë në një ulje të konsiderueshme të papastërtisë.

REKLAMË

stopduhanit🚭
shirup 100% bio pastron trupin tuaj nga nikotina , pastron mushkërit nga gëlbaza , stabilizon frymarrjen , ndalon kollitjen , rikthen shijen e ushqimit dhe shton oreksin vetëm për 6 dit

6. Kontrolli i Televizorit (Digitroni)

Një objekt tjetër që prekim çdo ditë është telekomanda jonë. Studiuesit kanë gjetur tashmë maja, myk dhe baktere në këtë artikull shtëpiak, kështu që është më mirë të lini mënjanë disa minuta në fund të ditës për ta pastruar atë.

7. Ndërprerësi i Dritës

Ndërprerësit e dritës shpesh kalojnë pa u vënë re, ndërsa ne po pastrojmë shtëpinë tonë, por ato janë gjithashtu një vend ku mikrobet dhe bakteret dëshirojnë të fshihen. Për ta vërtetuar këtë, studimet zbuluan se ato janë një nga vendet më të ndyra në një dhomë hoteli.

8. Lavamanet e Banjove

Ne i lajmë duart dhe dhëmbët çdo ditë, më shumë se një herë, kështu që nuk është për t’u habitur që lavamanet e banjës mund të jenë vazhdimisht të ndotura, duke qenë shtëpi e më shumë se 50,000 baktereve. Një fshirë e përditshme me një zgjidhje anti-bakteriale mund ta vrasë këtë koloni në çast.

9. Furça e dhëmbëve

10. Dritaret e dhomës

Poleni, myku dhe grimcat e tjera të papastërtisë mund të nguliten në dritaret e dhomës suaj të dhomës së gjumit, duke rritur sulmet e alergjisë ndërsa flemë. Fshijeni çdo ditë para se të shkoni në shtrat dhe hiqeni qafe problemet shëndetësore të padëshirueshme.

A i pastroni këto vende dhe objekte çdo ditë? Nëse jo, çfarë do të përfshini tani në rutinën tuaj të pastrimit?Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

Share this:

Leave a Reply