Përse është mirë të flesh me jastëk mes këmbëve

Rekomandohet që një person të ketë 6-10 jastëkë për shtratin e tij për rehati, por një person mesatar zakonisht fle vetëm me 2 jastëkë.


Një nocion i zakonshëm është se ne kemi nevojë vetëm për jastëkë për të mbështetur kokën, por në realitet, ka më shumë në këto jastëkë me gëzof me të cilët flemë. Fjetja me një jastëk midis këmbëve mund të ndihmojë flini më mirë.

REKLAMË

Shirupa 100% BIO për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme
Keni probleme me shëndetin?
Mos hezitoni na kontaktoni ne mesazh ose në Whatsapp +37744714077
Shirupa për ( Dobësim, Anemi(pa gjaksi), Veshke, Mushkri, Bark….)

Dhe këtu do të gjeni arsyet pse të flesh me më shumë jastëk është një ide e mirë.

1. Përmirëson qarkullimin e gjakut në trupin tuaj

Vendosja e një jastëku midis këmbëve dhe ngritja e tyre ndihmon në lehtësimin e rrjedhjes së gjakut në trupin tuaj. Ai heq presionin nga venat tuaja dhe lehtëson qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar organet tuaja të funksionojnë siç duhet dhe madje rrit sistemin imunitar. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të lehtësoni dhimbjet e venave me variçe.

2. Parandalon gërhitjen

Sipas ekspertëve, gjumi në anën tuaj të majtë është pozicioni më i mirë për ju nëse vuani nga gërhitja. Por meqenëse fjetja në njërën anë mund të ushtrojë presion në shpinë dhe ijë, rekomandohet të vendosni një jastëk midis këmbëve tuaja në mënyrë që të relaksoheni.

3. Ndihmon në zvogëlimin e stresit në gjunjë

Nëse dhimbja e gjurit shpesh ju mban zgjuar gjatë natës, mbase është koha të filloni të flini me një jastëk midis këmbëve tuaja. Nëse fle në shpinë, vendos jastëkun poshtë gjunjëve, ose nëse fle në krah, provo ta vendosësh midis gjunjëve.

4. Ju ndihmon të ruani pozicionin e duhur të gjumit

Të fjeturit në mënyrë të gabuar i bën më shumë dëm trupit tonë sesa kuptojmë dhe mund të shkaktojë dhimbje në shpinë dhe nyje. Fjetja me një jastëk midis këmbëve tuaja zvogëlon presionin në pjesën e poshtme të shpinës. Nëse flini në shpinë, mbajtja e një jastëku të vogël poshtë shtyllës kurrizore mund t’ju ndihmojë gjithashtu ta mbani trupin tuaj të vendosur në një qëndrim të mirë.

Share this:

Leave a Reply