8 teknika relaksuese që e largojnë stresin nga sistemi juaj imunitar


  1. Relaksimi i muskujve
7 Chillaxing Exercises That’ll Release Stress From Your System

Teknikat progresive të relaksimit të muskujve jo vetëm që do t’ju ndihmojnë të përballeni me stresin, por ato gjithashtu do t’ju ndihmojnë me dhimbje kronike, pagjumësi dhe ankth. Ky ushtrim është i përqendruar në shtrëngimin e grupeve specifike të muskujve në një kohë (këmbët e ulëta, kofshët, stomaku, etj.). Mënyra më e mirë është të filloni nga ekstremitetet tuaja të poshtme dhe të vazhdoni lart:

Shtrëngoni një grup muskujsh (filloni me këmbët tuaja të poshtme) për 5-10 sekonda. Pastaj nxjerrni dhe lironi të gjithë tensionin.

REKLAMË

Shirupa 100% BIO për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme
Keni probleme me shëndetin?
Mos hezitoni na kontaktoni ne mesazh ose në Whatsapp +37744714077
Shirupa për ( Dobësim, Anemi(pa gjaksi), Veshke, Mushkri, Bark….)

Bëni pauzë për 10-20 sekonda për t’i dhënë vetes kohë për t’u çlodhur dhe për të vazhduar me grupin tjetër (kofshët, vithet, stomakun, shpinën, gjoksin, fytyrën, rreth gojës dhe pjesën e pasme të qafës, syve dhe urës së hunda, balli, shpatullat, krahët dhe duart).

Kur lëshoni tensionin, është mirë të përqendroheni në ndryshimet që ndjen në atë moment. Vizualizimi ka një efekt më të madh në procesin e lehtësimit të stresit.

  1. Frymëmarrja alternative e hundës
7 Chillaxing Exercises That’ll Release Stress From Your System

Ky lloj i frymëmarrjes duhet të bëhet para një praktike yoga ose meditimi. Sidoqoftë, mund të bëhet edhe nëse nuk planifikoni të meditoni ose bëni joga. Ka një efekt të shkëlqyeshëm në nivelet e stresit tuaj, ai do të qetësojë mendjen tuaj, do t’ju ndihmojë me ankthin, mund të qetësojë mendjen dhe trupin tuaj, madje promovon përfitime të përgjithshme shëndetësore.

Ja se si ta bëni atë:

Uluni në një pozitë të rehatshme. Vendoseni dorën e majtë në gju tuaj të majtë.

Përgatitni dorën tuaj të djathtë dhe nxjerrni plotësisht. Tani, mbyllni hundën e hundës së djathtë me gishtin e djathtë, unaza dhe gishtat rozë duhet të shtrihen, ndërsa të tjerët futen brenda.

Tani merni frymë brenda me hundë, pastaj shlironi atë .

Bëni këtë për 5 minuta dhe gjithmonë përfundoni me një nxjerrje hunde të hundës.

  1. Përdorni shqisat tuaja
7 Chillaxing Exercises That’ll Release Stress From Your System

Ndërsa kjo teknikë nuk kërkon ndonjë rutinë specifike, ajo mund të ndihmojë me stresin si çdo ushtrim tjetër nga kjo listë. Është e veçantë sepse, këtë herë, do të duhet të mbështeteni në shqisat tuaja. Ndjesitë tuaja janë miqtë më të mirë dhe ju mund t’i përdorni ato për të ulur nivelin e stresit. Në një moment stresi, nëse nuk mund të përqendroheni në momentet tuaja pozitive, vendosni vërejtje ku mund t’i shihni lehtë, ndryshoni sfondin në telefonin tuaj, varni disa fotografi në mure ose frigorifer, etj.

Ja çfarë mund të bësh me shqisat e tua. Provoni ata të shikojnë se cila kuptim funksionon më mirë për ju:

Pamja: shikoni një fotografi me miqtë dhe / ose familjen tuaj, një ku keni kaluar një kohë të mirë ose shijoni pamjen e natyrës, shikoni një lule, ose madje edhe vizualizoni.

Aroma: provoni vajra thelbësorë të ndryshëm dhe ndizni disa qirinj me aromën tuaj të preferuar. Vendosni parfumin tuaj të preferuar dhe / ose provoni të dilni jashtë për të marrë frymë në ajër të pastër.

Prekni: mbajeni një kafshë të mbushur nga një moment i veçantë në jetën tuaj, përkëdhelni një mace ose qen, përqafohuni, mbulohuni me një batanije të butë dhe madje vishni rroba që ndjehen ngushëlluese.

Shijoni: është koha për të gatuar pjatën tuaj të preferuar dhe për ta shijuar atë, hani disa fruta ose keni diçka freskuese për të pirë.

Tingulli: ndizni këngën tuaj të preferuar, këndoni, apo edhe vallëzoni. Ndizni tingujt e natyrës, valët, këndimet e zogjve dhe era që ndryshket pemët.

  1. Numëroni frymën tuaj
7 Chillaxing Exercises That’ll Release Stress From Your System

Duke llogaritur frymën tuaj është një ushtrim për lehtësimin e stresit që do t’ju ndihmojë gjithashtu në menaxhimin e dëshirave tuaja ushqimore, uljen e ankthit tuaj, kontrollimin e zemërimit tuaj dhe ju ndihmojnë të merrni një gjumë të mirë të natës. Është një praktikë e thjeshtë që mund të bësh kudo, në çdo kohë dhe këtu është se si ta bësh:

Përqendrohuni në modelin tuaj të frymëmarrjes.

Së pari, zbrazni mushkëritë.

Bëni frymë ngadalë dhe qetësisht për 4 sekonda.

Tani mbajeni frymën për 7 sekonda.

Nxjerreni për 8 sekonda. Bëni këtë me forcë duke ndjekur buzët dhe duke bërë një tingull të butë.

Përsëriteni 4 herë.

  1. Frymëmarrja abdominale
7 Chillaxing Exercises That’ll Release Stress From Your System

Ky lloj frymëmarrjeje njihet edhe si frymëmarrja diafragmatike. Edhe nëse nuk e vini re, diafragma luan një rol jetësor në frymëmarrjen tuaj. Kur mësoni se si ta bëni këtë do të jeni në gjendje të thithni më shumë ajër dhe do të ndjeheni relaksues. Bëni këtë disa herë në ditë për 5-10 minuta, veçanërisht kur ndiheni të stresuar:

Zgjidhni se  cili pozicion është më i rehatshëm. Shtrihuni me gjunjë të përkulur, uluni me këmbë të kryqëzuara ose uluni në një karrige me gjunjë të përkulur dhe të gjitha pjesët e tjera të trupit tuaj të qetë.

Vendosni njërën dorë mbi gjoksin tuaj dhe tjetrën në bark, poshtë kafazit të brinjëve.

Bëni ngadalë frymën me hundën tuaj dhe lërini që ajri të udhëtojë poshtë në bark. Dora e gjoksit duhet të mbetet akoma, ndërsa dora në bark duhet të rritet.

  1. Relaksim i palmës
7 Chillaxing Exercises That’ll Release Stress From Your System

Në shumicën e rasteve, kjo teknikë do t’ju japë lehtësim të menjëhershëm, ndërsa herë të tjera do të zgjasin disa minuta. Kjo do të relaksojë mendjen dhe sytë nga çdo stimulim i lehtë. Është e thjeshtë për t’u bërë, por sigurohuni që të ndiqni hapat siç duhet:

Para së gjithash ngrohni duart tuaja duke i fërkuar njëra-tjetrën

Zgjidhni pozicionin që është më relaksues për ju.

Poziciononi duart tuaja sipër syve tuaj në mënyrë që majat e gishtave të mbivendosen mbi hundën tuaj.

Mbani sytë hapur, ndërsa poziciononi duart tuaja për t’u siguruar që gjithçka është e mbuluar mirë dhe nuk ka dritë. Nëse shihni dritë, korrigjoni pozicionin tuaj.

Tani, pasi të kontrollohet gjithçka, mbyllni sytë dhe filloni të merrni frymë.

Nxjerr, thith … përqëndrohuni te frymëmarrja, ngrohtësia e duarve tuaja dhe jo te sytë tuaj.

  1. Teknika e përqendrimit të syve
7 Chillaxing Exercises That’ll Release Stress From Your System

Ndërsa ky është një ushtrim yoga për sy që ju mund të gjeni  të relaksueshme dhe  gjithashtu mund të ju ndihmojë në përqendrimin e mendimeve tuaja. Me vetëm disa hapa të thjeshtë, ju mund të merrni lehtësim të menjëhershëm.

Vendosni krahun lart përpara jush.

Tërhiqe gishtin e madh, ndërsa gishtat e tjerë janë futur në grusht.

Së pari, përqendrohuni në figurën tuaj dhe më pas përqendrohuni në majën e hundës.

Mund të shtoni edhe një pikë të tretë.

Bëni këtë për 5 minuta.

Cilin dëshironi të provoni së pari? A përdorni teknika të ndryshme për lehtësimin e stresit që dëshironi të ndani me ne?

Share this:

Leave a Reply